Bahar’ın uyanışı ve Hızır ile İlyas Peygamberlerin her yıl buluştuklarına inanılan “Hıdırellez ” Selime’de coşkuyla kutlandı. Selime Belediyesi ve Ankara' da yaşayan Selimeliler Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle gerçekleşen şenlikte, hep bir ağızdan ilahiler okundu dualar edildi. Güzelyurt İlçesine bağlı Selime Beldesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen mevsim bayramı Hıdırellez Şenliğine katılım yüksek oldu. Hıdırellez Şenliğine Güzelyurt Kaymakamı Mehmet Göze, Selime Belediye Başkanı Turgut Yayatan, MHP İl Başkanı Mustafa Çölkesen, MHP İl ve İlçe Teşkilatı, MHP Milletvekili aday adayları ve diğer daire müdürleri, STK başkanları, çevre ilçe ve belde belediye başkanları ile il dışından gelen misafirler ve vatandaşlar katıldı. Geçtiğimiz Pazar günü Selime piknik alanında düzenlenen Hıdırellez şenliğinde ilahi grubu, konuk sanatçılar, atışma yapan âşıklar ve semazenler sahne aldı. İlahiler eşliğinde semazen gösterileri izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Şenlikte açılış konuşmasını yapan Selime Belediye Başkanı Turgut Yayatan, Hıdırellez’in bolluk ve bereket getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ederek tüm vatandaşların mevsim bayramını kutladı ve Hıdırellez ve Bahar Şenliği hakkında bilgiler verdi.

“Birlik Ve Beraberliğimiz Bugünkü Gibi Daim Olsun”

Yayatan;  “Hıdırellez Anadolu kültüründe asırlardır bulunan bir şey. Baharın gelişidir. Hıdırellez bir taraftan yeniden dirilişi temsil ettiği gibi diğer taraftan da dostluğu, kardeşliği temsil etmektedir. Onun için bu topraklarda asırladır Hıdırellez’i bir bayram coşkusuyla kutlarız. Hıdırellez birliğin ve beraberliğin sembolüdür ve biz de belediye olarak bu vesileyle bir olmak, kaynaşmak için her yıl daha da artan katılım ile geleneksel olarak şenliklerimizi düzenliyoruz. Bu yılki şenliklerimizi Ankara'da yaşayan Selimeliler tarafından kurulan Selimeliler Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle gerçekleştiriyoruz. Öncelikle Selimeliler Derneği Başkanımız Orhan Çar’a, Ankara’dan ve diğer illerden gelen tüm misafirlerimize katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum.  Bizler hizmetlerimizde her zaman sizlerin yanında olduk bundan sonrada sizlerle beraber yürüyerek birlik ve beraberlik içerisinde Allah’ın izniyle inşallah böylesi güzel etkinliklerde ve hizmetlerde beraber olmaya devam edeceğiz. Bu etkinliğin birliğimize beraberliğimize katkı sağlamasını temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum “ dedi.

“Ankara’da Yaşayan 1000’e Yakın Selimeliyi Bir Çatıda Topladık”

Selimeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Çar ise yaptığı konuşmada Ankara’da yaşayan Selimeliler olarak Selime Kültür ve Dayanışma Derneği çatısı altında toplandıklarını ve 1 yıl önce kurulan derneğin 700’ün üstünde üyeye ulaştığını belirterek  “Dernek olarak bizim amacımız dayanışma sağlamak ve hemşerilerimizle birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek. Maddi ve manevi destek vermek. Geleneksel olarak düzenlenen Bahar Şenliğinde sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu tür etkinlikler hemşerilik bilincimizin gelişmesine, birlik ve beraberliğimizin devamına katkı sağlıyor. Bu etkinliği başlatan ve devam ettiren bu günde organizasyona bizim de katkı sağlamamıza vesile olan başta Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Selime Piknik alanında kurulan masalarda, yaklaşık beş bin kişinin katıldığı şenlikte vatandaşlara et yemeği, pilav, ayran ve tatlı ikramı yapıldı. Tüm gün süren etkinliklerin ardından, vatandaşlar böyle güzel bir gün geçirdikleri için, Selime Belde Belediye Başkanı Turgut Yayatan ve Selimeliler Derneği Başkanı Orhan Çar’a teşekkürlerini ilettiler